- Omvisninger
- Performances
- Talks
Charlottenborg Live
Aftenens program:
17.00 − 18.00 Omvisning: Kuratoromvisning i Verden er i dig
18.00 − 20.00 Talk & performances: Ken Arnold, Dødstrompeterne og Eduardo Abrantes, Verden er i dig
18.00 − 18.45 Omvisning: Verden er i dig, Mohamed Bourouissa HARa!!!!!!hAaaRAAAAA!!!!!hHAaA!!!
19.00 − 21.00 Middag: Langbordsmiddag i Apollo Kantine
19.45 − 20.00 Forfattermøde: Caspar Eric og Christina Thiemer, VI KAN GØRE MEGET
Billetter til langbordsmiddagen og forfattermødet kan købes på Billetto.dk her
Omvisning: Verden er i dig (med kurator Jacob Lillemose)
En af kuratorerne bag udstillingen Verden er dig, Jacob Lillemose, giver en introduktion til udstillingen og fortæller om sine favoritværker.
Talk: Art and Science Meet Again med Ken Arnold, direktør for Medicinsk Museion (In English)
Om fremtidige perspektiver på at forbinde kunst og videnskab i en institutionel kontekst.
Performance: worm-whole (there is a clue in the first letter) af Eduardo Abrantes
Hvis verden er i dig, kan du lige så godt komme, som du er. w-w er et lyddrevet performance-foredrag for bærbare teknologier og dem, der bærer dem dagligt. Mens orme synger, fordøjer og genbruger verden, udfolder vi prikken, sammenfiltring og maskering i grupper.
Performance: (us((we(((are))them) af Dødstrompeterne
Mutantgruppen Dødstrompeterne udfører et sonisk ritual, der bearbejder, hvordan vi alle tilsyneladende er adskilte, men alligevel dybt sammenviklede via svampesporer, lydlige vibrationer og livets vilde netværkssystemer. Performancen udspringer af projektet The Living Room på Medicinsk Museion, hvor der eksperimenteres med genstandes liv fra konservering til accelereret forfald.
Dødstrompeterne består af: Claus Otto (performer), Charlotte Bodil Hermansen (kostumedesigner), Maria Brænder (instruktør/performer), Simon Skjødt Jensen (performer) og Stephen McEvoy (performer)