THE HUMAN BODY VERSUS THE PERFORMATIVE BODY
Filmvisning af den roste dansedokumentar Ballerina af instruktør Maja Friis.
I forlængelse af filmen vil Maja Friis og danser Ana Sendas tale om den kreative proces ved tilblivelsen af filmen.
Aftenen begynder med visning af dansedokumentaren Ballerina (52 min.) en poetisk dansedokumentar inspireret af Elsa Marianne von Rosens livslange ægteskab med dansen.
Et poetisk blik på en sand “pas de trois” – på balancen mellem menneskelig kærlighed og kunstnerisk passion.
Filmen havde premiere i 2013. Den var nomineret til en Bodil for ‘Bedste Danske Dokumentar’ og blev præmieret af Statens Kunstfond.
Uddrag fra filmen:
“Nothing shall ever come between me and dancing” Elsa Marianne von Rosen, 9 år gammel.
Filmens medvirkende: Elsa Marianne von Rosen, Ana Sendas, Stefanos Bizas og Jonathan D. Sikell.
Instruktør/manuskript/klip: Maja Friis
Koreografi: Maja Friis i tæt samarbejde med danserne.
Mød instruktøren og en medvirkende danser
Efter filmvisningen vil instruktør Maja Friis og danser Ana Sendas tale om den kreative proces ved tilblivelsen af filmen med afsæt i deres koreografiske metoder, inspireret af site-specific undersøgelser, bevægelse som greb i filmisk historiefortælling og temaer, som inspirerede karakteren i filmen.
Vi vil diskutere den menneskelig krop vs. den performative.
Hvordan kan man bruge kroppen som historiefortæller?
Hvordan koreograferer vi menneskelige følelser?
Hvordan performer den private, ikke-performative krop?
Om Maja Friis – instruktøren bag Ballerina
Filmisk historiefortælling er for mig kunsten at skabe audiovisuel koreografi – at skabe følelser i bevægelse. I mit arbejde sigter jeg mod at bruge bevægelse gennem tid og rum som greb til at skabe visuelle og æstetiske oplevelser, der kan røre os på en måde, der ligger udenfor tid og rum. At skrive manuskriptet er at koreografere bevægelserne i kameraet såvel som bevægelserne foran det: Bevægelse og stilstand, skygger og lys, farver og fravær, lyd og stilhed.
Maja Friis har en Cand.mag. i filmvidenskab fra Københavns Universitet med tilvalg i dramaturgi og i Dansens æstetik og historie. Temaet i hendes afsluttende afhandling var “Bevægelse som filmisk narrativ”. Desuden har Maja haft research-studier i dans på film ved La Cinémathèque de la Danse i Paris.
Læs mere om Maja Friis her
Om danser Ana Sendas
Hun er uddannet fra ‘Academia de Dança Contemporânea de Setúbal’ i Portugal. Ana er professionel freelance danser, underviser og koreograf med 24 års erfaring.
I hendes karriere som professionel danser har hun arbejdet med flere forskellige dansekompagnier, bl.a. Dansk Danseteater (DK), Göteborgs Operan Ballet (SE), Ballet Gulbenkian (PT), Companhia Portuguesa de Bailado Contemporaneo (PT), Ballet Theater Augsburg (GER), Galili Dance Company (NL) CeDeCe (PT).
Hun har desuden været involveret i adskillige internationale danseprojekter, hvor hun har danset og samarbejdet med forskellige kunstnere.
Udover dans og undervisning har Ana udviklet koreografisk arbejde siden 1994, hun har koreograferet værker for skoler og dansekompagnier i Danmark og i udlandet.
Som underviser udvikler hun løbende arbejdet med moderne dans, Graham-teknik, ballet, improvisationv og kontaktimprovisation til studerende og professionelle i Danmark, Sverige og Portugal.
Ana og Maja har samarbejdet siden deres første møde med Ballerina i 2013, og lavet koreografiske bevægelses-studier på scenen og for kameraet.
Læs mere om Ana Sendas her
Eventen er en del af Dansehallernes program CHOREOGRAPHY IN ACTION og foregår på engelsk. Der er fri entré.
Mere information på Dansehallerne.dk