Workshop: Fortid, nutid og fremtid i blåt
I uge 42 kan du tage familien med til kreative workshops inspireret af vores aktuelle udstillinger. Her kan du male, forme skulpturer eller tage på skattejagt blandt kunsten, hvor både børn og voksne kan være med.
I denne workshop dykker vi ned i de blå nuancer og skaber kunst med udgangspunkt i egne historier. I Larissa Sansours ofte sort-hvide videoværker træder den blå farve indimellem frem som en kraftfuld kontrast – et symbol på forandring og sorg. Inspireret af Sansours værker, som blandt andet kredser om temaer som identitet, minder, familiehistorier og fremtid udforsker vi farven blå. Indigoblå er et særligt holdbart pigment og – ligesom sorgen – kan den modstå tiden uden at blegne. Mal et selvportræt, dine håb eller et minde, og vær med til at forme et stort fælles kunstværk der rummer fortid, nutid og fremtid.
I uge 42 kan du desuden også tage med på omvisning i Larissa Sansours udstilling These Moments Will Disappear Too og opleve den helt nyåbnede udstilling Canopy Collapse af Aleksandra Domanović, hvor du hver dag i ferien kan tage på skattejagt i udstillingen. Her kan du gå på opdagelse, følge ledetrådene og svare på spørgsmålene. Opgaverne kan du løse selv, eller du kan tage en ven eller din familie med på jagten. Der er en lille præmie, til alle som går på skattejagt.
Program for efterårsferien:
Tirsdag d. 14 oktober kl. 14.00 – 16.00
Workshop: Fortid, nutid og fremtid i blåt
Onsdag d. 15 oktober kl. 17.00
Omvisning i Larissa Sansours udstiling
Gratis entré mellem kl. 17.00-20.00
Lørdag d. 18 oktober kl. 14.00-16.00
Workshop: Lav din egen turboskulptur
Vores kunstskattejagt er åben for børn og voksne i hele uge 42 i kunsthallens åbningstid.

Praktisk information
Aldersgruppe: Fra 5 år
Der er elevator, så det er muligt at medbringe kørestol og barnevogn mv.
Det er gratis at deltage efter betalt entré til Kunsthal Charlottenborg. Børn og unge under 15 år kommer gratis ind, og tilmelding er ikke nødvendig.