Bevægelse som filmisk historiefortælling ved Maja Friis
Som en del af Dansehallernes programrække CHOREOGRAPHY IN ACTION deler filminstruktør Maja Friis denne aften sin koreografiske metode til at skabe visuelle og poetiske fortællinger.
Med afsæt i et nyt projekt, en VR-oplevelse, “Requiem for corals” fortæller Maja også om, hvordan bevægelse og visuel historiefortælling kan bruges som et kunstnerisk greb til at kommunikere klimavidenskabelige facts, der kan være med til at skærpe vores opmærksomhed.
“Filmisk historiefortælling er kunsten at skabe audiovisuel koreografi – at skabe følelser i bevægelse. I mit arbejde som filmskaber ønsker jeg at bruge bevægelse som et æstetisk værktøj til at dramatisere historien – og som et værktøj, der kan skærpe vores følsomhed overfor verden og til hinanden. Når jeg arbejder med bevægelse, er det ikke kun i form af kroppens bevægelser, men at skrive manuskriptet er at koreografere kameraets bevægelser såvel som bevægelserne foran det: bevægelser af stilhed, skygger og lys, farver og fravær.”
Det vil være en aften med et spraglet udvalg af filmeksempler og med en diskussion af potentialerne ved brugen af bevægelse på film – med og uden dans.
Om Maja Friis
Maja Friis er filminstruktør med passion for dans og bevægelse. Gennem mange år har hun interesseret sig for at undersøge, hvordan bevægelse og koreografi kan fungere som det primære sprog i filmisk historiefortælling.
Hendes debutfilm Ballerina, en poetisk dansedokumentar, som hun instruerede og koreograferede, var nomineret til en Bodil for Bedste Danske Dokumentarfilm og blev præmieret af Statens Kunstfond.
Maja har en Cand.mag i Filmvidenskab fra Københavns Universitet med tilvalg i dramaturgi og i Dansens æstetik og historie. Temaet i hendes afsluttende afhandling var “Bevægelse som filmisk narrativ”. Desuden har Maja haft research-studier i dans på film ved La Cinémathèque de la Danse i Paris. www.majafriis.dk
Arrangementet foregår på engelsk i Charlottenborg Art Cinema – og der er fri entré.
Konceptet CHOREOGRAPHY IN ACTION
Dansehallerne præsenterer møder mellem tilknyttede kunstnere og gæster fra Dansehallernes programmer og forestillinger – alle indenfor feltet koreografisk scenekunst. Ny kunstner hver mandag. Kunstnerne deler på disse mandagsmøder deres tanker om kunstnerisk arbejde via samtaler, installationer, forestillinger eller film.
Programmet er åbent for alle, der er interesseret i at opleve ny koreografisk performativ kunst gennem intellektuelle og fysiske oplevelser.